Ile może trwać nauka języka hiszpańskiego?

Ile może trwać nauka języka hiszpańskiego? Na zdjęciu Hiszpan nauczyciel.
Izabela Bąk Język hiszpański 18 grudnia, 2023

Nauka nowego języka może być fascynującym wyzwaniem, a hiszpański nie jest wyjątkiem. Warto zrozumieć, ile czasu może zająć nauka tego języka, jakie czynniki na nią wpływają oraz jak można przyspieszyć ten proces.

Ile może trwać nauka języka hiszpańskiego?

Jeśli dopiero zaczynasz, to na poziomie A1, czyli dla początkujących, przygotuj się na około 40 godzin nauki. Kiedy już opanujesz podstawy, kolejne 40 godzin pozwoli Ci przejść na poziom A2, który nadal jest uznawany za podstawowy.

Gdy poczujesz się pewniej z językiem, przed Tobą będzie poziom B1. Tutaj mówimy o średnio zaawansowanym stopniu znajomości języka, który wymaga już 80 godzin nauki. Aby przeskoczyć na wyższy poziom średniozaawansowany, czyli B2, przygotuj się na dodatkowe 100 godzin ćwiczeń i nauki.

Jeśli masz na celu osiągnięcie poziomu C1, uznawanego za zaawansowany, będziesz potrzebował między 180 a 200 godzin nauki. Natomiast aby uzyskać miano bardzo kompetentnego użytkownika języka hiszpańskiego, czyli poziom C2, musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia na naukę od 200 do nawet 240 godzin.

Pamiętaj, że te liczby są orientacyjne i faktyczny czas może się różnić w zależności od Twoich indywidualnych zdolności językowych, metody nauki oraz regularności w praktykowaniu nowo nabytych umiejętności.

Czynniki wpływające na czas trwania nauki hiszpańskiego

Docelowy poziom umiejętności

Chcesz płynnie władać hiszpańskim? Kluczowe jest określenie, do jakiego stopnia chcesz opanować ten język. Twoja motywacja ma ogromne znaczenie – im większa, tym szybciej zobaczysz postępy. Zastanów się, ile czasu i energii jesteś gotowy poświęcić na naukę.

W hiszpańskim wyróżniamy kilka poziomów zaawansowania, od A1 do C2.

Jeśli dopiero zaczynasz, poziomy A1 i A2 to Twoja baza. Tutaj poznasz podstawy języka i kulturę, co jest fundamentem do dalszej nauki. Kurs na poziomie A1 to zazwyczaj około 40 godzin nauki, a A2 wymaga podobnego nakładu czasu.

Gdy masz już pewne podstawy, możesz przejść na poziom średniozaawansowany, czyli B1 i B2. Tutaj intensywny kurs B1 to około 80 godzin, a B2 to kolejne 100 godzin nauki.

Dla tych, którzy chcą osiągnąć mistrzostwo w języku hiszpańskim, poziomy C1 i C2 to kolejny krok. Przygotuj się na 180-200 godzin nauki, aby mówić jak profesjonalista.

Wybór poziomu zależy od Ciebie i Twoich celów. Jeśli hiszpański jest Ci zupełnie obcy, najlepiej zacznij od podstaw.

Czas poświęcany na regularną naukę

Jeśli chcesz mieć konkretny plan, wyobraź sobie, że poświęcasz na naukę hiszpańskiego trzy godziny dziennie. W takim tempie, po pół roku możesz spodziewać się biegłości. Jeśli jednak znajdziesz tylko godzinę dziennie, przygotuj się na około półtora roku nauki.

Pamiętaj, że te liczby to tylko orientacyjne wytyczne. Skuteczność nauki zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak intensywnie i efektywnie poświęcasz czas na naukę. Nie ma jednej uniwersalnej metody, a każdy uczy się w swoim własnym tempie.

Znajomość języków podobnych do hiszpańskiego

Zastanawiasz się, czy znajomość języka podobnego do hiszpańskiego ułatwi jego naukę? Odpowiedź brzmi: tak, to możliwe. Dla osób, których język ojczysty różni się od hiszpańskiego, opanowanie tego języka może wydawać się wyzwaniem, ale z pewnością jest to osiągalny cel.

Jeżeli komunikujesz się w języku angielskim, masz już pewną przewagę. Dzięki temu możesz lepiej przewidzieć, ile czasu zajmie Ci nauka hiszpańskiego. Warto zwrócić uwagę na podobieństwa między tymi językami, które obejmują słownictwo, wymowę czy zasady gramatyczne. Na przykład, hiszpański i portugalski mają wiele wspólnego pod kątem słów i gramatyki, choć różnią się akcentem i brzmieniem.

Efekt, jaki chcemy osiągnąć

Zastanów się, jak płynnie chciałbyś posługiwać się nowym językiem. Płynność w mówieniu można określić na dwa sposoby – jako umiejętność swobodnego prowadzenia rozmów oraz jako biegłość na poziomie osoby, która od zawsze mówiła w danym języku.

Jeśli chodzi o płynność konwersacyjną, to osiągasz ją, kiedy rozumiesz większość, czyli około 95%, tego co czytasz i słyszysz. Pozwala Ci to na swobodne rozmowy z innymi, bez konieczności długiego zastanawiania się nad odpowiedzią. Twoja wymowa jest na tyle dobra, że hiszpańskojęzyczni bez problemu zrozumieją, co chcesz przekazać.

Natomiast biegłość na poziomie natywnym to już wyższa liga. Oznacza to, że rozumiesz praktycznie wszystko, co przeczytasz lub usłyszysz w języku hiszpańskim – od 99 do 100%. Twoje zdolności pozwalają na spontaniczne wyrażanie myśli nawet w skomplikowanych tematach, a Twoja wymowa jest tak perfekcyjna, że nawet podczas długich rozmów nikt nie domyśli się, że hiszpański nie jest Twoim pierwszym językiem.

Preferowane metody nauki języka hiszpańskiego

Możesz zdecydować się na samodzielną naukę, zapisanie się na kurs grupowy, znalezienie prywatnego nauczyciela lub praktykowanie z kimś, kto już zna ten język. Jednakże, jeśli chcesz naprawdę płynnie mówić po hiszpańsku, zanurzenie się w języku może być kluczem do sukcesu. To oznacza, że możesz praktykować język codziennie, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy zdecydujesz się na wyjazd do kraju, gdzie hiszpański jest językiem ojczystym.

Jeśli zastosujesz się do tej metody, możesz spodziewać się, że osiągniesz płynność w mówieniu w ciągu dziewięciu miesięcy do roku. Wyjazd do kraju, gdzie ludzie na co dzień posługują się hiszpańskim, to również fantastyczny sposób, aby przyspieszyć naukę. 

Pamiętaj, że kluczem jest dostęp do odpowiednich materiałów i regularna praktyka. Jeśli na przykład zdecydujesz się na regularne lekcje z korepetytorem, powiedzmy trzy razy w tygodniu, to po roku możesz osiągnąć zaawansowany poziom C1. Po przemyśleniu tych informacji powinieneś mieć już pewne wyobrażenie o tym, ile czasu może zająć Ci nauka hiszpańskiego.

Jak maksymalnie przyspieszyć naukę hiszpańskiego?

Czytaj jak najwięcej! Osoby, które dużo czytają w języku ojczystym, posiadają bogatsze słownictwo. To samo dotyczy nauki drugiego języka: ci, którzy dużo czytają w języku, którego się uczą, mają znacznie obszerniejszy zasób słów niż osoby, które tego nie robią. Możesz czytać cokolwiek – magazyny, gazety, fora internetowe na interesujące cię tematy, książki, blogi… Nauczysz się mnóstwa, szczególnie jeśli materiały, które wybierzesz, będą dla ciebie interesujące lub ważne.

Ustaw język hiszpański na swoich urządzeniach. To bardzo prosta zmiana. Po jej wprowadzeniu uczysz się nowych terminów, nie robiąc nic ponad to, co zwykle. Poznasz wiele nowych czasowników i rzeczowników, sprawdzając telefon, wysyłając wiadomości tekstowe, otwierając, czytając i odpowiadając na e-maile itp.

Rozmawiaj z ludźmi! Rozmawiając z ludźmi po hiszpańsku, niewątpliwie poprawisz swoje umiejętności komunikacyjne w tym języku. Jak znaleźć osoby, z którymi można porozmawiać po hiszpańsku? Oto kilka pomysłów: możesz dołączyć do spotkań organizowanych online, spotykać się z kolegami z klasy, uczęszczać na lekcje konwersacji, spędzać czas w miejscach, gdzie mówi się po hiszpańsku i nawiązywać nowe znajomości, podróżować do krajów hiszpańskojęzycznych, lub znaleźć kogoś, kto mówi po hiszpańsku i chce poprawić swój angielski, aby ustawić sesje wymiany językowej (istnieje wiele miejsc w internecie, gdzie można to zorganizować, wystarczy wyszukać „wymiana językowa”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *